BASKI ÇÖZÜMLERİ

Aşağı Kaydır

BASKI ÇÖZÜMLERİ

Katalog, Kartvizit, Broşür istekleriniz analiz edip özgün ve yaratıcı tasarımlarla size hizmet vermekteyiz.

Tipo baskı; Metal harfler ile kalıp oluşturarak yapılan baskıya verilen isimdir. Metal harflerin tek tek bir araya gelerek metini oluşturması, çok zor ve zahmetli bir süreçtir. Tipo baskı makinesinde 2 silindir bulunmaktadır. Biri kalıp silindiri, diğeri ise baskı silindiridir. Kalıp üzerindeki yazı direk olarak kağıda aktarılır. Kalıp üzerinde yüksekte kalan kısımlar mürekkebe boyanır, alçakta kalan kısım ise mürekkebi almaz, böylelikle baskı gerçekleşir. Kalıp üzerindeki görüntü daima terstir. Günümüzde kullanımı iyice azalmış olan bu teknik, tek tük kartvizit ve antetli kağıt gibi veya özel koleksiyon yayınlarında nostaljik olarak kullanılmaktadır.

Serigraf baskı; Rakle adını verdiğimiz dikdörtgen cisim ile boyanın kumaşa geçmesini sağlayan bir basım tekniğidir. Boya, elek bezinin örtülmemiş kısmından kumaşa geçmektedir. Genelde az sayıda basım yapılacak ise kullanılmaktadır. Serigraf baskı yapacak olan ustanın el hakimiyeti çok önemlidir. İşinde profesyonel olmuş bir usta, çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde, reklamcılıkta sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle şapka, mont, cam veya seramik bardak gibi materyallere baskı işlemi yapılabilmektedir.

Ofset Baskı; Baskı teknikleri arasında en kaliteli basım şeklidir. Bu baskı tekniğinde, su ile mürekkebin kimyasal olarak birbirine karışmaması baskının yapılmasını sağlamaktadır. Baskı öncesi kalıp hazırlanır, kalıp yüzeyi düzdür. Yüzeyde basılacak olan alanlar emülsiyon tabakası ile kaplıdır. Emülsiyon tabakası mürekkebi tutar, aynı anda su da verildiğinden basılmayacak alanlar suyu tutar, çünkü mürekkeple su birbirine karışmaz ve kalıp yüzeyinde mürekkebi tutan kısım baskıyı gerçekleştirir. Eskiden kalıplar film çekilerek ( reprodüksiyon ) yapılmakta iken, günümüzde bilgisayarlardan kalıba pozlandırma (CTP) yapılmaktadır. Ofset baskı makinelerinde üç adet silindir, yani kalıp silindiri, blanket silindiri ve baskı silindiri bulunmaktadır.

Dijital baskı; Bilgisayar üzerinde hazırlanmış ya da bilgisayara yüklenmiş olan fotoğraf ve tasarım gibi materyallerin, geliştirilmiş baskı teknolojisi sayesinde kağıda veya başka malzemelere aktarılmasıdır. Boyut sınırlaması olmaması, hızlılığı ve çok net baskı kalitesi olması nedeni ile son yıllarda çok tercih edilmektedir. Yeni bir teknolojidir, fakat baskı teknikleri hızla geliştiğinden gelişimini sürekli olarak arttıran bir baskı türüdür.